FILM: JESO – dostihový svět Jaroslava Myšky !

DanielT Žádný komentář

Začátek spolupráce

Na začátku letošní dostihové sezony 2015 jsme za Školící Centrum SSCHK oslovili Jaroslava Myšku, zda by byl ochoten spolupracovat s přípravou debutanta pro steeplachace, koně, kterého v podstatě nikdo nechtěl do dostihu sedlat. Ve filmu je tento koník na záběrech z dostihového závodiště v Pardubicích, kde probíhá externí trénink koní stáje JESO. Vřelý a ochotný přístup Jardy se posléze ukázal jako velmi profesionální a to především jak v brilantních jezdeckých schopnostech, tak také i v přístupu dostát všemu co si s Jardou člověk domluví. Tento v českých podmínkách ojedinělý přístup nás společně inspiroval k natočení krátkého dokumentu popisující jeho profesní život při trénování koní v centrále ve Valech u Přelouče, která se nachází v překrásném údolí meander řeky Struhy.

 

Jak se natáčel film JESO

Natáčecí den připravil nejednu akční momentku. Bylo nám jasné, že nelze nevyužít perfektní příležitosti zachytit koně a jezdce v ustáleném pohybu z vedle jedoucího auta. A právě pro tyto záběry se skvěle hodila více jak dvoukilometrová cvalová dráha. Bylo však nutné zajistit dobrého řidiče, který by byl schopen udržet stejné a plynulé tempo s cválajícím koněm po delší dobu a zbytečně dlouho se tomu neučit. Jarda Myška je plný humoru a proto tuto důležitou funkci rovnou “ve dveřích” přiřadil nic netušícímu majiteli stáje JESO panu Ladislavu Jezdínskému, který se na natáčení přišel “pouze” podívat.

Při natáčení koní je v podstatě důležité, aby se záběry povedly co možná hned na první klapku. Příliš mnoho opakování není žádoucí, neboť zde není žádný kompars ani možnost se na všem domluvit a zároveň při natáčení probíhá i regulérní trénink těchto zvířecích atletů a opakování vede k detrénování. Proto se vyžaduje perfektní domluva celého týmu, jak před kamerou tak i za kamerou. Výsledkem jsou i záběry, které na první pohled domluvené nebyly, ale ve finále působí absolutně perfektně.

Například rychlá gallop práce byla naplánována pouze jednou, avšak tyto záběry jsou z pohledu diváka nejdynamičtější. Proto jedno malé zaváhání na začátku a celý záběr je pryč bez možnosti opakování.

Právě pan Jezdinský, jako nově zaškolený řidič pro „filmovou školu“, nestihl při tomto prvním pokusu uvést svůj Mitsubishi pickup s kameramanem na korbě do požadované rychlosti a koně ve sprintu kolem nás v podstatě jen proběhli až se zaprášilo. Láďa šlape na plyn, kameraman se drží seč může, v tichosti nadává a kamera stále běží … V momentě pro co nejrychlejší dotáhnutí se zpět ke koním tachometr auta ukazuje hodnotu až 80km. Dohánějící touto rychlostí rozběhnuté koně na travnatém výběhu je snaha o co nejstabilnější záběry opravdovým zážitkem. Po dokončení lotu se pak Jarda s nadšením zeptá “tak co, dobrý “? a tak s hlavou totálně vyhučenou odpovídám s malou dušičkou “jasná věc Jardo, dobrý”, ale jistý si tím nejsem a koně už by taky nadšení nebyli. Ve střižně pak tento záběr probíhajících koní v plné rychlosti působí naopak brilantně.

Screen Shot 2015-08-25 at 14.28.04

A tak vše co se ten den povedlo přičítám především pozitivní atmosféře a profesionálnímu přístupu týmu dostihové stáje JESO v čele s panem “vedoucím” Jaroslavem Myškou.

Děkujeme Dostihovému spolku a.s. Pardubice za prezentování filmu při dostihovém dni III. kvalifikace na Velkou Pardubickou 2015

Daniel Toušek

Share on Facebook

Přidat komentář

*