Pozdrav Hugh Grahama české jezdecké veřejnosti !

DanielT Žádný komentář

Hugh Graham je výrazná a na západě, převážně ve střední Americe známá jezdecká legenda. Ve svých šedesáti letech je stále aktivním jezdcem, který se mimo jiné kvalifikoval na olympijské hry v Londýně 2012 s koněm Executive Privilege, byť se jich nakonec pro zranění svého koně neúčastnil.

Hugh_Graham_08

Hugh Graham se při své cestě po Evropě zastavil i v Praze, kterou si zamiloval. Jelikož s tímto profesionálním jezdcem udržujeme přátelské vztahy, pozvali jsme jej i s dcerou na návštěvu detašovaného pracoviště školícího centra v Radonicích u Prahy, aby nám mimo jiné řekl také i pár slov k tomu, co se kolem něj děje. Minuli jsme se v Paříži, kde ve stejný čas pobýval za účelem návštěvy prestižního podniku Gucci Masters, ze kterého je poslední naše reportáž. Jak se zmínil, v současné době jezdí koně, se kterým by se chtěl objevit v příštím roce na světovém poháru v Paříži.

Hugh Graham má i se svým specifickým ježděním své místo v programu školícího centra. V několika pracovních videí v eKurzech pro jezdce ukazuje, jak se věnuje každý den koním, trpělivě ale s jasným cílem. A také pozdravil do kamery českou jezdeckou veřejnost. Jeho rada jak trénovat je více než důkazem, že se prostě základy obejít nedají. A to také vyzdvihuje mimo jiné i při vyprávění o svém prvním olympijském koni Elrondem (viz dál pokračování reportáže).

Hugh Graham je jedním z nejúspěšnějších soutěžních jezdců v parkurovém skákání. Jeho komplexní životopis obsahuje jmenování do dvou olympijských týmů Kanady a tří Pan American Games týmů. Rovněž zastupoval Kanadu ve 23 Nations Cup týmech, čtyřikrát ve finále světového poháru a na Světových jezdeckých hrách 1990.

Jezdecká biografie Hugh Grahama

Hugh začal jezdit ve věku 12, když se bez jakékoli předchozí zkušenosti vrhnul na obsedání a trénování rodinného poníka Thunder. Tento se stel šampiónem v odchytávání telete na celé střední škole (western). Grahamova rodeo kariéra skončila kvůli zlomenině nohy. Pokračoval prací pro olympijského medailistu Jimiho Eldera v roce 1970 a zaujalo jej parkurové skákání. Jeho první Grand Prix vyhrál roce 1973, a byl jmenován do reprezentačního kanadského týmu v roce 1982.

Tvrdá práce a odhodlání přineslo Hughovi obrovský úspěch. Na Olympiádě v L.A. 1984, měl jediný čisté finálové kolo kterým zajistil pro Kanadu 4. místo. Na Pan Amerických hrách v roce 1987 zajistil zlatou medaili pro Kanadu s konečným čistým kolem, kterým porazil favorizovaný americký tým. Dvakrát se stal mistrem Kanady, kromě četných mistrovství a vítězství. Mezi jeho vyznamenání, byl Hugh dvakrát jmenován jezdcem roku.

Další výkonnostní přednosti patří vítězství s hřebcem Money Talks (KingRidge stables) v prestižním 100.000 dolary dotované ceny královny Alžběty II The Queen Elizabeth II CUP ve Spruce Meadows

V současné době působí jako první jezdec v profesionální stáji KingRidge, Ontario

Z rozhovoru s Hugh Grahamem

Nenásilný a hlavně nezávislý přátelský rozhovor, se točil kolem zmíněných jezdeckých úspěchů. A také ojedinělého způsobu jak konkrétní kůň Elrond potřeboval speciální přístup. Není od věci se setkat se skutečnou jezdeckou osobností, která nemá problémy přiznat, že na něco nestačí a pozitivně umí ohodnotit snažení druhých. Nicméně asi nejzajímavější “historka z natáčení” popisuje způsob projití kvalifikací na olympijské hry v Los Angeles 1984. Se svým již zmíněným koněm Elrond, který jak vyprávěl byl zakoupen nejprve pozdějším reprezentačním kolegou Ian Millerem, avšak byl poměrně nezvladatelný. Proto se jej Miller zbavil. Na každý skok prý nekontrolovaně zatáhl a běžel jak splašená srna. Nutno dodat, že takového jej již pořídili a o co víc, byl tzv. zašticovaný. Řekl by někdo, že se s tímto koněm někdo účastní olympijských her ? Sotva kdo, a asi ne v současné době, neb co nemá tendenci fungovat samo, toho se raději zbavujeme a vyměníme. I takový postoj je mezi trenéry v Kanadě. Jenže kdo zná Hugh Grahama, tak je mu jasné, že je to zarputilý chlapík s vytříbenou organizační myslí a hledá si cestu ke každému individuálně.

V tomto napadne paralela s tvrzením pana Pecháčka, držitele bronzového odznaku FEI, že pokud má kůň potenciál, má tu trpělivost si s ním vyhrát. Zde je nanejvýš zajímavé nacházet společné jmenovatele výrazných jezdeckých osobností, nikoli sebe zvaných rychlokvašek. Jako je např. názor, že dobrý jezdec umí jezdit i mladé koně, čehož je světová špička důkazem, neb většina takových začínala jezdit ve velkochovech právě na mladých koních.

Screen shot 2012-12-14 at 11.30.04

A historka pokračuje. Hugh se brzy ráno před kvalifikačním kolem rozhodl, že si vyjde s Elroden na vycházku. Jenže ta vycházka měla své opodstatnění. Podle vyprávění byl za stájemi dlouhý a táhlý kopec, který se Hugh rozhodl vyjít. Jen na zahozené otěži, žádná práce, jen krok. Akorát ta procházka trvala tři hodiny. A Elrond prošel kvalifikací čistě a na jediný skok se neřítil. Prostě ideální parkur.

Na dotaz, jak se s takovým zašticovaným, problémovým koněm, co se snadno dostane mimo kontrolu před skokem, což asi není žádný zážitek, odpovídá Hugh ve smyslu svého pozdravu:

“Takovému koni prostě nemůžeš dát prostor před skokem. Vše co najedeš rovně se zvrhne. Proto jsem pracoval systematicky na malých skocích a vše najížděl z oblouku a kruhu tak, aby po narovnání měl kůň max. dva cvalové skoky do odskoku. Je důležitý systém opakování a o tom je především domácí práce … “

Na závěr musíme konstatovat, že Hugh, ač tu byl poprvé, nevidí moc velké možnosti rozvoje jezdectví v ČR aniž by se zlepšil způsob organizace sportu od základní přípravy mladých jezdců (jako je např. licence ZZV) až po jezdeckou špičku. “Dům se nestaví od střechy, ale od základů”. Musíme s ním bohužel tiše souhlasit, nicméně mnohé začíná u dětí a přípravě jezdců dle základních jezdeckých principů, které však musí být známé právě jezdecké veřejnosti. Není od věci si připomenout prostou avšak výmluvnou informaci, že ve francii je 70% všech registrovaných jezdců ve věku do 15ti let !!

Hugh Graham nám přislíbil natočit tréninkové video na Floridě, kam se každý rok uchyluje se svými koňmi a kde jsme jej také před třemi lety navštívili. Těšíme se, až budeme moci opět rozšířit nabídku odborných kurzů právě o příspěvek od skutečného profesionála s profesionálním přístupem a výsledky.

Za tým SSCHK

Daniel Toušek

Kreditgratis
Joker123
Savaya303
slot pulsa
slot deposit pulsa
Pragmatic Play
Slot88
slot online
Joker123 gaming

https://slot-pulsa.5thanniv.finalfantasyrecordkeeper.com/
https://slot-pulsa.test-infrastructure.fourthwall.com/
https://slot-pulsa.dev2.enlightedinc.com/

Share on Facebook

Přidat komentář

*